Polamer Inc
wybory2020

Nowy Jork: przybywa protestujących

Nie ustają protesty w Stanach Zjednoczonych. Ich organizatorzy żądają zlikwidowania policji i obalenia pomników amerykańskich przywódców posądzanych o rasizm. Powodem jest śmierć czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł w wyniku brutalnego zatrzymania przez policję w Minneapolis, w stanie Minnesota. Organizatorem protestów jest Black Lives Matter.

 

 "Życie czarnych ma znaczenie", "gliniarze to mordercy" - pod takimi hasłami odbywają się protesty w Nowym Jorku. Tysiące, w większości młodych ludzi, okupuje plac przed ratuszem i dewastują pomniki. Na słynnym Łuku Waszyngtona , obok Nowojorskiego Uniwersytetu pojawiły sie antyrządowe napisy i grafitti. Organizacja Black Lives Matter żąda usuniecia łuku, którego współtwórcą był Ignacy Jan Paderewski.

 Zagrożony jest pomnika prezydenta Theodora Roosevelta, twórcy parków narodowych. Organizacja chce również aby rodzinny dom Roosevelta i jego posiadłość pod Nowym Jorkiem, w których są teraz muzea, przeznaczyć na ośrodki dla młodzieży z zagrozonych środowisk.

(IAR)