Polamer Inc
Bilety . com

Illinois: prace nad programem pomocowym dot. opłat za wynajem nieruchomości

Przez najbliższe kilka dni stanowi legislatorzy Illinois będą pracować nad programem pomocowym dla mieszkańców naszego stanu, którzy w związku z pandemią koronawirusa mają problemy z regulowaniem opłat za wynajem nieruchomości lub spłacaniem zadłużeń hipotecznych. 

Projekt przepisu COVID-19 Emergency and Economic Recovery Renter and Homeowner Protection Act, przewiduje min. umorzenie zaległości czynszowych i opłat pożyczkowych osobom, które zakażone zostały koronawirusem, zmuszone zostały do przejścia długotrwałej kwarantanny, straciły pracę lub zostały wysłane na przymusowy urlop lub też, z powodu pandemii, zwiększył się koszt utrzymania ich rodziny.

Nowe zarządzenie zabraniać ma także właścicielom budynków apartamentowych i stowarzyszeniom wspólnot mieszkaniowych nakładania kar za opóźnienia w płaceniu czynszów i miesięcznych składek, zgłaszania ich w związku z tym do agencji kredytowych, wyrzucania z domów lokatorów zalegających z opłatami do czasu zakończenia obowiązywania przepisu i podwyższenia stawek za wynajem lokalów. W ramach COVID-19 Emergency and Economic Recovery Renter and Homeowner Protection Act, właściciele nieruchomości i pożyczkodawcy będą mogli ubiegać się o zwrot poniesionych strat ze specjalnie utworzonego w tym celu funduszu oraz zawieszenie spłat zadłużeń hipotecznych, podatków, ubezpieczeń na dom i opłat stowarzyszeniowych wspólnot mieszkaniowych.

Nowe przepisy mają obowiązywać do czasu odwołania przez gubernatora J.B. Pritzkera stanu klęski żywiołowej.

Portal polskieradio.com