Polamer Inc
Bilety . com

Donald Trump nakazuje GM produkcję respiratorów

Prezydent Donald Trump nakazał koncernowi General Motors produkcję dużej liczby respiratorów do ratowania osób chorych na Covid-19. Amerykański prezydent skorzystał przy tym z ustawy o produkcji wojennej z 1950 roku. Liczba przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 100 tysięcy.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo od wielu dni apelował do Donalda Trumpa, by skorzystał z nadzwyczajnych uprawnień i nakazał przemysłowi produkcję respiratorów. Prezydent USA odrzucał te apele twierdząc, że prywatne firmy same zaspokoją potrzeby. Wczoraj zmienił zdanie i korzystając z uprawnień jakie daje mu ustawa z czasów Wojny Koreańskiej nakazał koncernowi General Motors przyjęcie kontraktu na produkcje kilkudziesięciu tysięcy respiratorów. „Użycie ustawy o produkcji wojennej jasno pokazuje, że użyjemy wszelkich uprawnień rządu federalnego do walki z tym kryzysem” - mówił prezydent USA podczas konferencji w Białym Domu. Donald Trump wyznaczył swego doradcę Petera Navarro jako koordynatora produkcji respiratorów. W tej chwili prowadzi on rozmowy z dziesięcioma firmami, które mogłyby się podjąć produkcji respiratorów. Mają one wyprodukować 100 tysięcy tych urządzeń w ciągu 100 dni. 

Szpitale w Stanach Zjednoczonych dysponują 65 tysiącami respiratorów. Wykorzystując prostsze wersje tych urządzeń potencjał amerykańskiej służby zdrowia wynosi 170 tysięcy sztuk. Według ekspertów w szczycie epidemii w USA może być potrzebnych co najmniej 300 tysięcy respiratorów. 

(IAR)