Polamer Inc
Bilety . com

ILLINOIS WPROWADZA NAKAZ POBYTU W DOMU

Illinois podąża za Nowym Jorkiem oraz kilkoma innymi stanami, których władze wydała zarządzenie nakazujące, by wszyscy w całym stanie pozostali w domu. Zarządzenie J.B. Pritzkera wchodzi w życie w sobotę o godz. 5 po południu.

Gubernator podczas konferencji na temat zarządzenia ‘’shelter in place’’ powiedział między innymi:

‘’Przez ostatnie kilka tygodni kontaktuję się ze wszystkimi najlepszymi ekspertami medycznymi w zakresie epidemiologii, matematykami i moderatorami, co pomogło mi zrozumieć jak będzie wyglądać progres tej choroby w Illinois. Moje złe prognozy są oparte na faktycznych danych naukowców, prawdziwych naukowców, odnośnie wzrostu zachorowań i potencjalnych zgonów. I wszystko to jest oparte szczerości i uczciwej trudnej prawdzie. W miarę jak notujemy porogres tej epidemii musimy podjąć trudne decyzje. Macie prawo wiedzieć dlaczego właśnie takie decyzje podjąłem. Może jest to ciężkie jak się to słyszy, ale jest to do przejścia. Zapytałem ekspertów, co muszę zrobić,  jakie działania podjąć, by uratować jak najwięcej istnień ludzkich. Wrócili do mnie z jedną konkluzją – żeby ominąć stratę straty ogromnej ilości istnień ludzkich, musimy jak najszybciej wprowadzić w życie akt o pozostaniu w domach. Więć jest to działanie, które dziś Wam obwieszczam."

J. B. Pritzker dodał:

"Przyglądamy się trajektorii tej epidemii. Wzrost zachrowań w Illinois rośnie drastycznie. Szpitale będą przepełnione, liczba sprzętu mogącego pomóc ratować życie jest przerażająca. Mamy za mało respiratorów, a nawet nie mamy wystarczającej licznby pracowników medycznych, mogących pomóc w tym czasie. Jedyną strategią mogącą spowolnić rozprzestzrenianie się wirusa, jest chwilowa izolacja. Nie jest to dla mnie łatwa decyzja,ale zdaję sobie sprawę, że jest to wybór pomiędzy ratowaniem życia ludzkiego, a swobodą życia."


Kryzysowe rozporządzenie JB Pritzkera ma na celu spowolnienie tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nie oznacza to ,że na ulice wyjdą żołnierze Gwardii Narodowej czy wojsko. Nakaz pozostania w domu zezwala na wyjście po żywność i leki do banku, czy pralni czy aby zatankować auto. Wszystkie drogi lokalne, w tym autostrady międzystanowe i płatne, pozostaną otwarte dla ruchu.
Wszystkie mniej w tej chwili istotne biznesy jak m.in. salony fryzjerskie czy siłownie zotsaną od jutra zamkniete.

Większość biznesów już wcześniej została wyłączona z normalnego funkcjonowania. Sklepy spożywcze , stacje benzynowe czy apteki wciąż będą otwarte.


Przedstawiciele chicagowskiej służby zdrowia szacują ,że w ciągu tygodnia liczba osób z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 może przekroczyć 3 400. W naszym stanie od wczoraj potwierdzono 163 nowe przypadki zarażen co w sumie daje liczbę chorych na COVID-19 w naszym stanie 585. 5 osób zmarło. Ostatnią ofiara jest 70-letnia kobieta. Chorzy są w wieku od 3-99 lat. 

portal www.polskieradio.com