Polamer Inc
Bilety . com

Polska: policja zabezpieczyła 110 dzieł sztuki pochodzących z terenu Europy Wschodniej

Stołeczni policjanci oraz funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 110 dzieł sztuki pochodzących z terenu Europy Wschodniej. "Teraz policjanci sprawdzają, w jaki sposób trafiły one do Polski. Wśród przejętych przedmiotów znajdują się ikony, obrazy oraz ornamenty" - powiedziała podinspektor Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. Wyjaśniała, że wszystko wskazuje na to, że zabezpieczone dzieła reprezentują sztukę kręgu wschodniego chrześcijaństwa i pochodzą z Rosji, Ukrainy oraz Białorusi. 

Podinspektor Magdalena Bieniak dodała, że wśród przejętych przedmiotów znalazło się także kilka polskich ksiąg drukowanych oraz wyroby rzemiosła polskiego. "Ze wstępnej ekspertyzy biegłego z zakresu sztuki cerkiewnej i malarstwa ikonowego wynika, że około 30 sztuk spośród zabezpieczonych przedmiotów to zabytki o szczególnym znaczeniu dla kultury pochodzące z XVIII i XIX, głównie z Rosji i Bałkanów, które mają znaczną wartość historyczną i muzealną" - powiedziała policjantka. Pozostałe przedmioty prawdopodobnie zostały wykonane współcześnie, ale zawierają elementy o pochodzeniu historycznym.

Funkcjonariusze zabezpieczyli dzieła sztuki w trzech mieszkaniach na terenie Warszawy oraz w dwóch domach w powiecie żyrardowskim. Z ustaleń policjantów wynika, że właściciel zabezpieczonych dzieł kupował je głównie na bazarach, w antykwariatach i w domach aukcyjnych na terenie Polski. Postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota prowadzą policjanci ze stołecznego wydziału dochodzeniowo-śledczego.

(IAR)