Polamer Inc
Bilety . com

Ukraina: negocjacje z Iranem ws. odszkodowania dla rodzin ofiar katastrofy samolotu

Ukraina będzie negocjować z Iranem odszkodowania w imieniu państw, których obywatele zginęli w katastrofie zestrzelonego przez Iran pasażerskiego boeinga. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Odszkodowania mają być wypłacone rodzinom ofiar.

8 stycznia, w wyniku omyłkowego zestrzelenia przez Iran ukraińskiego pasażerskiego Boeinga zginęło 176 osób - obywateli Iranu, Kanady, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Afganistanu, Niemiec i Szwecji.  

Wadim Prystajko zaznaczył, że Ukraina starać się będzie o rekompensaty w imieniu wszystkich państw, których obywatele zginęli w katastrofie. Jak podkreślił, Kijów będzie prowadził rozmowy - i to, co wynegocjuje Ukraina, będzie wypłacone obywatelom wszystkich państw, włącznie z Iranem. 

Odszkodowania mają być negocjowane z władzami Iranu oraz z ubezpieczycielem. Wcześniej Iran proponował wypłacenie po 80 tysięcy dolarów ukraińskim rodzinom ofiar, ale władze w Kijowie odrzuciły tę propozycję. 

Wciąż trwają negocjacje w sprawie czarnych skrzynek zestrzelonego boeinga. Zostały one uszkodzone w katastrofie i Iran ma problemy z ich odszyfrowaniem, nie chce ich też przekazać Ukrainie, czego domagają się tamtejsze władze. Wczoraj rozmawiał o tym w Teheranie sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.

(IAR)