Polamer Inc
Bilety . com

Rosja: grzywny dla Twittera i Facebooka

Rosja ukarała wysokimi grzywnami Twitter i Facebook. Międzynarodowym koncernom internetowym zarzucono nieprzestrzeganie rosyjskiego prawa. Chodzi o nakaz przeniesienia danych personalnych Rosjan korzystających z usług obu serwisów na serwery zlokalizowane w Rosji. Grzywna to 4 miliony rubli, czyli około 58 tysięcy euro. Facebook i Twitter odmówiły.

 

 Władze Rosji od czterech lat próbują przejąć kontrolę nad komunikatorami. Urzędnicy Federalnego Nadzoru Telekomunikacyjnego żądają przeniesienia danych personalnych Rosjan korzystających z usług na rosyjskie serwery, współpracy operatorów ze służbami specjalnymi, a same służby domagają się wydania kodów umożliwiających odczytywanie prywatnej korespondencji. 

 Do tej pory firmy nie zgodziły się na spełnienie żądań, co w konsekwencji może doprowadzić do ich zablokowania. Dwa lata temu Roskomnadzor zablokował komunikator Telegram, ale działanie to okazało się mało skuteczne, ponieważ rosyjska firma zdołała obejść blokadę. 

Rosyjscy obrońcy praw człowieka i opozycja przypominają, że władze próbują wszelkimi metodami kontrolować społeczeństwo. W Rosji operatorzy mają obowiązek archiwizowania wszystkich rozmów użytkowników internetu i przekazywania ich na każde wezwanie służb specjalnych i organów ścigania.

(IAR)