Polamer Inc
Bilety . com

USA: mowy końcowe w procedurze impeachmentu

Proces prezydenta Donalda Trumpa w amerykańskim Senacie w ramach procedury impeachmentu dobiega końca. Obie strony wygłosiły mowy końcowe. Prawdopodobnie w środę izba wyższa parlamentu USA wyda werdykt. Niemal na pewno prezydent USA zostanie uniewinniony. 

 

 Izba Reprezentantów Kongresu USA, w której większość mają Demokraci postawiła Donaldowi Trumpowi dwa zarzuty - nadużycia władzy w sprawie Ukrainy oraz utrudniania parlamentarnego śledztwa. 

 Obrońcy prezydenta przekonywali, że poruszał się w ramach swoich uprawnień, a nawet jeśli postąpił niewłaściwie, to jego czyny nie spełniają wymogów usunięcia z urzędu w ramach procedury impeachmentu. Podkreślali, że ocena postępowania prezydenta należy do wyborców, a nie do grupy polityków, w większości opozycyjnych. 

W ubiegłym tygodniu senatorowie pełniący rolę ławników odrzucili wniosek o powołanie kolejnych świadków. Dziś oskarżający Donalda Trumpa przedstawiciele Izby Reprezentantów w mowie końcowej podkreślali, że jeśli obecny prezydent nie zostanie ukarany, to jego śladem będzie mógł pójść każdy następny. 

Prawnicy Białego Domu odrzucili ten argument wskazując na fakt, że jeszcze w tym roku podczas wyborów swój werdykt będą mogli wydać Amerykanie. 

Ostateczne głosowanie w sprawie winy lub niewinności Donalda Trumpa odbędzie się w środę po 16:00 czasu lokalnego.

(IAR), Twitter: Oversight Committee Republicans