Polamer Inc
Bilety . com

Polska: badanie próbek w kierunku koronawirusa u Polaków z Wuhan

Około 10 ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie zajmuje się badaniem w kierunku koronawirusa wymazów z górnych dróg oddechowych pochodzących od Polaków ewakuowanych z miasta Wuhan. Wyniki będą znane najwcześniej jutro po południu. 

Wczoraj późnym wieczorem 30 Polaków ewakuowanych z Chin zostało przyjętych do wojskowego szpitala klinicznego we Wrocławiu. Wszyscy oni czują się dobrze, u nikogo nie stwierdzono objawów infekcji.

Grzegorz Juszczyk - dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie poinformował, że próbki do badań zostały dostarczone przed południem. "Ponieważ dysponujemy wzorcem genetycznym nowego koronawirusa, te próbki są poddawane analizie i testom genetycznym" - powiedział dyrektor. "Ponieważ są to wczesne etapy diagnostyki w Polsce, a zależy nam na tym, aby nasi obywatele czuli się bezpieczni to ustaliliśmy z lekarzami, że będziemy wykonywać te badania w reżimie 24 godzin wykonując również testy kontrolne i stosując różne metody diagnostyczne" - podkreślił. 

Dyrektor Grzegorz Juszczyk podsumował, że wyniki będą znane najwcześniej po 24 godzinach, najpóźniej - po 48 godzinach. Dodał, że proces inkubacji nowego koronawirusa wynosi 2 tygodnie, dlatego w przypadku negatywnego wyniku, a pojawienia się objawów - badania trzeba będzie powtórzyć. 

Ponad 17 tysięcy osób jest zakażonych nowym koronawirusem z Wuhan. 361 osób zmarło z tego powodu. Dotychczas wypisano z chińskich szpitali 486 osób.

(IAR)