Polamer Inc
Bilety . com

Izrael: Instytut Yad Vashem przeprasza za błędy historyczne

Instytut Yad Vashem przeprasza za błędy historyczne podczas Światowego Forum Holocaustu 23 stycznia. Instytut przeprosił za "zniekształcenie faktów historycznych" w trakcie Forum. Chodzi o pokazane tam filmy i mapy, pokazujące między innymi nieprawdziwy przebieg granic w okupowanej przez Niemców Europie. 

 

 W liście zamieszczonym w dzienniku "Haaretz" przedstawiciele Instytutu napisali, że nagrania przedstawione na Forum zawierały „nieścisłości” i „stronnicze przedstawienie faktów”, które „wywołały nieobiektywne wrażenie”. Nagrania nie zawierały żadnego odniesienia do podziału Polski między sowiecką Rosję a nazistowskie Niemcy w 1939 roku, ani do okupacji państw Zachodniej Europy od 1940 roku. 
 Prezydent Andrzej Duda nie wziął udziału w Forum Holocaustu. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent powiedział, że w Jerozolimie pokazywano filmy, "które dokumentowały przebieg II wojny światowej, gdzie w ogóle nie wskazano polskiego udziału w walce przeciwko Niemcom. Sądzę, że było to wcześniej przygotowane. Zniekształcono historię" - oświadczył polski prezydent. "Organizator, fundacja pana Mosze Kantora, po prostu zniekształciła historię, pomijając całkowicie polski udział, naszych żołnierzy w walce z hitlerowskimi Niemcami" - dodał Andrzej Duda.

(IAR), Twitter: Jewish Community