Polamer Inc
Bilety . com

Polska: rekordowy rok dla portów morskich

Kolejny rekordowy rok dla portów morskich w Polsce. Przeładunek towarów w 2019 roku wyniósł ponad 108 milionów ton. To ponad 2-procentowy wzrost tonażu w porównaniu z poprzednim rokiem. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaznacza, że granicę stu milionów ton przeładunku przekroczono po raz drugi w historii.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej podsekretarz stanu w ministerstwie Grzegorz Witkowski, na dobre wyniki wpłynęła między innymi światowa koniunktura oraz coraz większe możliwości polskich portów. "Dzięki dobrej kondycji polskiej gospodarki i koniunkturze na światowych rynkach żeglugowych udało nam się uzyskać wzrost tonażu przeładunku w krajowych portach. To jest świetny trend. Aby go utrzymać w przyszłości, konieczne są dalsze inwestycje infrastrukturalne, zarówno w dostęp do portów od strony lądu, jak i rozbudowę samej infrastruktury portowej" - powiedział Grzegorz Witkowski.

Największy, bo ponad 6-procentowy wzrost tonażu przeładunku zanotowano w porcie w Gdańsku. O ponad 2 procent swoje wyniki poprawił również port w Gdyni. Blisko 3-procentowy spadek odnotował natomiast port Szczecin-Świnoujście.

Władze Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapowiadają dalsze inwestycje w rozbudowę portów, by mogły przyjmować jeszcze więcej ładunków. "Planujemy między innymi budowę terminala głębokowodnego w Świnoujściu oraz Portu Centralnego w Gdańsku i Portu Zewnętrznego w Gdyni. Inwestycje mają zabezpieczyć na kolejne lata możliwości przeładunkowe polskich portów morskich" - powiedział wiceminister Grzegorz Witkowski.

Budowa Portu Centralnego w Gdańsku ma kosztować około 12 miliardów złotych. Koszt budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni wyniesie od 4 do 5 miliardów złotych, a terminala w Świnoujściu około 2,5 miliarda złotych.

Resort podkreśla, że wraz ze wzrostem przeładunku w portach rosną też wpływy do polskiego budżetu. W 2018 roku zarządy morskich portów w Polsce odprowadziły do budżetu państwa ponad 40 miliardów złotych z tytułu należnych podatków: VAT, akcyzy i ceł.

(IAR)