Polamer Inc
Bilety . com

Pompeo: USA nie dały Turcji zielonego światła do ataku na Syrię

Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że Stany Zjednoczone nie dały Turcji zielonego światła do rozpoczęcia ofensywy w Syrii. W wywiadzie udzielonym telewizji PBS dodał, że Turcja musiała mieć "uzasadnione obawy dotyczące swego bezpieczeństwa", jeśli podjęła działania militarne na terytorium Syrii.

Mike Pompeo dodał, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z Syrii została podyktowana względami bezpieczeństwa. Kilka godzin wcześniej rozpoczęła się turecka ofensywa w północnej Syrii. Władze Turcji chcą w ten sposób uderzyć w “terrorystów”, jak nazywają Kurdów, a także utworzyć strefę buforową, do której mieliby zostać przesiedleni uchodźcy.

Senatorowie, zarówno republikanie jak i demokraci, przedstawili propozycję nałożenia sankcji na Turcję za wkroczenie na terytorium Turcji i rozpoczęcie działań zbrojnych przeciwko Kurdom. Senatorowie: republikanin Lindsey Graham oraz demokrata Chris Van Hollen poinformowali, że sankcje miałyby między innymi obejmować zamrożenie wszystkich aktywów przywódców politycznych Turcji w Stanach Zjednoczonych, a także ograniczenia dla firm prowadzących interesy z tureckim sektorem militarnym i energetycznym.

 Do ofensywy doszło w kilkadziesiąt godzin po tym, jak prezydent Donald Trump podjął szeroko krytykowaną obecnie decyzję o wycofaniu z Syrii wojsk USA. Do tej pory to właśnie żołnierze Stanów Zjednoczonych chronili Kurdów przed atakami Turcji. Kurdowie mieli kluczową rolę w pokonaniu tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii i trzymali za kratkami 12 tysięcy fanatycznych bojowników ISIS. Nie wiadomo, co teraz stanie się z dżihadystami.

info: IAR, foto: EPA-EFE/Shutterstock