Polamer Inc
Bilety . com

Zamach w Halle to atak o podłożu antysemickim

Niemcy wstrząśnięte atakiem na synagogę w Halle. Szef MSW Horst Seehofer przyznaje, że wszystko wskazuje na to, iż był to atak o podłożu antysemickim. Angela Merkel oraz inni członkowie niemieckiego rządu potępili zamach i złożyli kondolencje rodzinom ofiar.

Jak wynika z najnowszych informacji policji zatrzymany zamachowiec działał w pojedynkę. To 27-letni Niemiec Stephan Balliet od lat powiązany z niemieckimi neonazistami.

Sprawca przez cały czas nagrywał to co robi. Nagranie pokazuje jak zamachowiec próbuje wtargnąć do wypełnionej wiernymi synagogi, ale systemy zabezpieczające okazały się zbyt mocne. Zdaniem szefa MSW śledztwo prokuratury federalnej potwierdza, że mamy do czynienia z czynem o podłożu antysemickim.

Także niemieccy eksperci są tego samego zdania. Horst Seehofer spotka się jutro z prezydentem Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josefem Schusterem. Tematem rozmowy będzie walka z antysemityzmem w Niemczech. Planowana na jutro konferencja dotycząca "Antysemityzmu w Niemczech" została ze względu na wydarzenia w Halle przełożona na inny termin.

info: IAR, foto: EPA-EFE/Shutterstock