Polamer Inc
Bilety . com

Ukraina: Joe Biden miał otrzymać 900 tys. dolarów

Były wiceprezydent Joe Biden miał otrzymać od ukraińskiej firmy Burisma 900 tysięcy dolarów za lobbing. Tak wynika z materiałów ujawnionych przez jednego z ukraińskich deputowanych.

W dokumentach pojawiają się też sumy, które od przedsiębiorstwa miały otrzymywać inne osoby, w tym Aleksander Kwaśniewski. Materiały, to między innymi korespondencja między ukraińskim biurem antykorupcyjnym i pracownikami ambasady USA.

Jak zaznaczył Derkacz dokumenty otrzymał od dziennikarzy śledczych. Część z nich dotyczy honorariów, które wypłacone miały być przez firmę gazową Burisma będącą własnością jednego z ukraińskich polityków czasów Janukowycza.

Wynika z nich, że były amerykański wiceprezydent Joe Biden, w czasie gdy pełnił swoją funkcję otrzymał od Burismy 900 tysięcy dolarów, z kolei Aleksander Kwaśniewski milion 115 tysięcy euro. Honoraria otrzymywał też Hunter Biden - syn amerykańskiego wiceprezydenta, a obecnie kandydata w wyborach na urząd prezydenta USA.

Sprawa wszczęcia ewentualnego śledztwa w sprawie Joe Bidena była tematem telefonicznej rozmowy Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim. Po jej ujawnieniu prezydentowi zarzuca się, że mógł wywierać naciski na prezydenta Ukrainy.

info: IAR,AP, foto: Shutterstock