Polamer Inc
Bilety . com

Biały Dom odmawia współpracy w sprawie impeachmentu

Biały Dom odmówił współpracy z Izbą Reprezentantów w sprawie procedury impeachmentu. W liście do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi prawnik Białego Domu Pat Cipollone określił procedurę wszczęcia impeachmentu mianem partyjnej i bez konstytucyjnych podstaw.

Podkreślił, że prezydent nie zrobił nic nielegalnego i demokraci dobrze o tym wiedzą. Cipollone poinformował, że pracownicy Białego Domu otrzymali od prezydenta Trumpa zakaz współpracy z komisjami kongresowymi zajmującymi się impeachmentem. Nie mogą oni zeznawać ani przekazywać tym komisjom jakichkolwiek dokumentów.

We wtorek Biały Dom zablokował przesłuchanie ambasadora USA przy Unii Europejskiej Gordona Sondlanda przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów. Rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham zarzuciła demokratom, że w nielegalny sposób próbują podważyć wynik wyborów prezydenckich z 2016 roku.

Demokraci ostrzegli Biały Dom, że odmowa współpracy w ramach śledztwa sama w sobie może być podstawą zastosowania impeachmentu. Procedurę impeachmentu wszczęła Izba Reprezentantów po tym jak anonimowy pracownik CIA złożył zawiadomienie o wykorzystaniu stanowiska przez prezydenta do wywarcia presji na władze Ukrainy by wszczęły śledztwo w sprawie jego rywala politycznego Joe Bidena.

Prezydent Trump stanowczo odrzuca zarzuty. Impeachment jest odpowiednikiem postawienia formalnych zarzutów w postępowaniu sądowym. Izba Reprezentantów pełni tu rolę prokuratury a Senat rolę sądu. Nawet jeśli dojdzie do impeachmentu to prawdopodobieństwo usunięcia prezydenta Trumpa ze stanowiska są minimalne ponieważ w Senacie większość mają Republikanie.

info: AP, ABC News, IAR, foto:AP/Shutterstock