Polamer Inc
Bilety . com

Prezydent A. Duda o negocjacjach z USA ws lokalizacji wojsk

Polska i Stany Zjednoczone są już na finiszu negocjacji na temat nowej lokalizacji wojsk USA. Poinformował o tym w środę prezydent Andrzej Duda. Polski prezydent rozmawiał o bezpieczeństwie regionu ze swoim odpowiednikiem z Łotwy, Egilsem Levitsem.

Jest to pierwsza oficjalna wizyta łotewskiego prezydenta w Polsce. Andrzej Duda poinformował swojego łotewskiego odpowiednika o zawartych w ostatnich miesiącach umowach ze Stanami Zjednoczonymi.

Na mocy porozumień, do Polski ma przyjechać około tysiąca Amerykanów, a tym samym ich liczba w Polsce ma się zwiększyć do 5 i pół tysiąca. Większość szczegółów jest już uzgodnionych, a jak mówił prezydent Andrzej Duda, do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze sprawa kolejnej lokalizacji wojsk USA w Polsce.

“Strona polska przedstawiła kilka propozycji lokalizacji i nad tym w tej chwili trwa jeszcze dyskusja. Liczę na to, że ta kwestia zostanie już wkrótce ostateczne rozstrzygnięta, uzgodniona i ta obecność amerykańska w niedługim czasie stanie się faktem, zwłaszcza po mam nadzieję kolejnej wizycie pana prezydenta Donalda Trumpa w naszym kraju” - powiedział Andrzej Duda.

Łotewski prezydent Egils Levits podkreślał po rozmowach z polskim prezydentem, że obecność kolejnych amerykańskich oddziałów w Polsce to dobra wiadomość także dla państw bałtyckich. “Każdy nowy żołnierz amerykański w regionie państw bałtyckich, w Polsce i ogólnie na wschodniej flance NATO wzmacnia bezpieczeństwo całego regionu. Cieszymy się z tego i gratulujemy Polsce” - dodał.

Litwa, Łotwa i Estonia to państwa, które wraz z Polską wchodzą w skład wschodniej flanki NATO. To właśnie do tego regionu Sojusz wysłał w ostatnich latach dodatkowych żołnierzy. Była to reakcja na zagrożenie ze strony Rosji. Wysocy rangą wojskowi z krajów bałtyckich kilkakrotnie apelowali do dowództw NATO o kolejne wzmocnienie wojskowej obecności ze względu na działania Rosji w bezpośrednim sąsiedztwie.

 info: IAR, foto: Twitter/Kancelaria Prezydenta RP