Polamer Inc
Bilety . com

Izrael - drugi dzień wymiany ognia z Gazą

W ostatnich godzinach izraelskie lotnictwo zbombardowało co najmniej 15 celów związanych z rządzącym Strefą Gazy islamistycznym Hamasem. Od wtorku przy granicy Izraela i Gazy dochodzi do kolejnej eskalacji napięcia. Dzieje się to kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu zaplanowanymi na przyszły wtorek.

Izraelsko-palestyńska wymiana ognia zaczęła się wczoraj wieczorem. Dwie wystrzelone z Gazy rakiety poleciały w kierunku izraelskiego miasta Aszdod. W tym czasie na wyborczym wiecu w mieście przemawiał izraelski premier. Benjamin Netanjahu został wyprowadzony ze sceny przez ochroniarzy, a rakiety przechwyciła izraelska tarcza antyrakietowa.

Nikt nie przyznał się do ostrzału, ale w odpowiedzi jeszcze w nocy izraelska armia zbombardowała 15 celów związanych z rządzącym Gazą Hamasem w północnej części enklawy. Palestyńczycy twierdzą, że do nalotów doszło także w centralnej części Strefy Gazy. W środę z Gazy w kierunku Izraela poleciały kolejne trzy rakiety, a w odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały dwie pozycje w Gazie.

Hamas twierdzi, że wcześniej zestrzelił jednego z izraelskich dronów i uzyskał dostęp do informacji zapisanych na dyskach maszyny. Izraelska armia potwierdziła jedynie, że straciła jeden z dronów. Część ekspertów twierdzi, że jeszcze przed wyborami Hamas może chcieć prowokować Izrael kolejnymi ostrzałami. Izraelski premier Benjamin Netanjahu, który walczy o reelekcję jest bowiem oskarżany przez opozycję, iż jest zbyt miękki w stosunku do Palestyńczyków z Gazy atakujących tereny izraelskie.

Info: IAR, foto: AP/Shutterstock