Polamer Inc
Bilety . com

Pomysł kupienia Grenlandii przez USA

O rzekomym pomyśle kupna Grenlandii przez Stany Zjednoczone  pisze dziennik "The Wall Street Journal". Według informacji dziennikarzy, prezydent Donald Trump miał o tym kilkukrotnie rozmawiać ze swoimi doradcami i pytać o taką możliwość m.in. podczas wystawnych kolacji w Białym Domu.

"The Wall Street Journal" relacjonuje, że Grenlandia interesuje Trumpa m.in. dlatego, że posiada bogate złoża surowców, a do tego jej nabycie zbudowałoby jego polityczną spuściznę na miarę uznania Alaski za 49. stan. Agencja AP podaje, ze współpracownicy prezydenta przyznali, że Donald Trump poruszał ten temat, ale nie na poważnie.

W przeszłości jednak Stany Zjednoczone rozważały opcję zakupu Grenlandii - przypomina AP. Ponad 70 lat temu USA  chciały kupić wyspę za ponad 100 milionów dolarów. Oferta została odrzucona. Grenlandia podkreśla, że także dzisiaj nie jest na sprzedaż.

Na medialne rewelacje zareagowali stanowczo politycy z Danii, od której to Grenlandia jest zależna (ma status autonomii).Odrzucili oni w ogóle jakąkolwiek koncepcję zmiany statusu wyspy. "To musi być żart na prima aprilis" – napisał na Twitterze były premier Danii Lars Løkke Rasmussen. Wtórują mu inni, m.in. Søren Espersen, rzecznik Duńskiej Partii Ludowej (DF), który oświadczył, że pomysł sprzedaży Grenlandii jest "całkowicie niedorzeczny".

(info: The Wall Street Journal, fot:imageBROKER/Shutterstock)