Polamer Inc
Wigilia

Departament Stanu: konferencja o wolności religijnej [wideo]

Wolność religijna jest podstawowym prawem człowieka i każdy powinien mieć prawo do swobodnego wyznawania swojej wiary. Takie jest przesłanie ministerialnej konferencji, która rozpoczęła się w Departamencie Stanu w Waszyngtonie. Polskę na spotkaniu reprezentuje minister Michał Woś.

Otwierając konferencję  sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że zapewnienie swobody wyznawania i praktykowania religii jest moralnym obowiązkiem każdego kraju. „Wszyscy ludzie, w każdym zakątku kuli ziemskiej, muszą mieć prawo do praktykowania swojej wiary otwarcie - w domach, w świątyniach i przestrzeni publicznej i wierzyć w cokolwiek pragną” - podkreślił Mike Pompeo zapewniając, że Stany Zjednoczone zawsze i wszędzie będą wspierać wolność religijną.

Pełnomocnik amerykańskiego rządu do spraw wolności religijnej ambasador Samuel Brownback podkreślił, że rządy poszczególnych krajów mają obowiązek stworzenia przestrzeni dla swobodnego wyznawania i praktykowania religii.

„Jednak sytuacja jest bardzo zła. Mimo że większość ludzi jest wierząca, 80% światowej populacji żyje w miejscach z ograniczoną wolnością religijną” - podkreślił Brownback. Reprezentujący Polskę Michał Woś wystąpi podczas sesji plenarnej „Wolność religii a współpraca rozwojowa i pomoc humanitarna”. Minister będzie mówił między innymi o pomocy Polski dla mniejszości na terytorium północnego Iraku. (IAR)