Polamer Inc
Wigilia

Minister Jerzy Kwieciński: USA widzą rosnące znaczenie Polski

Minister Jerzy Kwieciński wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone dostrzegają rosnącą pozycję polityczną i gospodarczą Polski w Europie. W pierwszym dniu wizyty w Waszyngtonie szef resortu Infrastruktury i Rozwoju spotkał się w poniedziałek z sekretarzem handlu Wilburem Rossem.

Minister Kwieciński powiedział, że choć gospodarka USA też rozwija się szybko, to pięcioprocentowe tempo wzrostu gospodarczego Polski robi na Amerykanach duże wrażenie. „My jesteśmy jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie” - powiedział minister w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Szef resortu infrastruktury i rozwoju poinformował, że jednym z głównych tematów rozmowy z sekretarzem Wilburem Rossem była sprawa polsko-amerykańskiej wymiany handlowej. „W tej chwili to jest 15 miliardów dolarów czyli 2,8% naszej wymiany handlowej ale ona cały czas rośnie” - mówił wskazując na 28% wzrost polskiego eksportu do USA w 2017 i 19% w 2018 roku.

Minister podkreślił, że z roku na rok rosną też amerykańskie inwestycje w Polsce. „Po firmach niemieckich firmy amerykańskie są największym inwestorem w Polsce” - powiedział szef resortu Infrastruktury i Rozwoju. Jerzy Kwieciński poinformował, że jednym z głównych tematów spotkania z sekretarzem Rossem była sprawa inwestycji w Inicjatywę Trójmorza.

Zdaniem ministra inwestorzy z USA są bardzo zainteresowani tym projektem. W pierwszym dniu wizyty w Waszyngtonie Jerzy Kwieciński spotkał się także przedstawicielami Amerykańskiej Izby Przemysłowo Handlowej oraz ośrodka analitycznego The Atlantic Council. Dziś minister ma zaplanowane między innymi spotkania w Kongresie.

W czwartek 18 lipca w Nowym Jorku podpisze umowę przystąpienia Polski do Rady Rządowej United Nations Global Compact. Polska będzie pierwszym krajem z Europy Środkowej i Wschodniej, który przystąpi to tej organizacji, angażującej biznes w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju.

W piątek Jerzy Kwieciński otworzy Kongres 60 milionów w Buffalo, którego celem jest integracja polskich środowisk biznesowych w kraju oraz poza jego granicami.(IAR/Zdjęcie:Twitter/PolishEmbassyUS)