Polamer Inc
Wigilia

Iran zapowiada kontynuację wycofywania się z porozumienia nuklearnego z 2015 r.

Iran zapowiedział dalsze wycofywanie się z zawartego w 2015 roku porozumienia nuklearnego. Najwyższy rangą z przywódców kraju, ajatollah Ali Chamenei, w przemówieniu telewizyjnym oświadczył, że Iran "z pewnością będzie kontynuował" proces odstępowania od zobowiązań umowy.

Krytykując kraje europejskie, które w ramach Unii Europejskiej są także stroną porozumienia, Chamenei mówił, że nie wywiązały się one z ani jednego ze swoich zobowiązań i pytał, dlaczego wobec tego oczekują od Iranu, że będzie się trzymał swoich. "Właśnie zaczęliśmy wycofywać się z naszych zobowiązań i proces ten z pewnością będzie kontynuowany" - oświadczył irański przywódca .

Zawarte w 2015 roku międzynarodowe porozumienie dotyczyło kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej. W zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych, Iran zobowiązał się zaniechać wzbogacania uranu, który może być wykorzystany do produkcji bomby atomowej.

Rok temu z umowy wycofały się Stany Zjednoczone i przywróciły sankcje, chcąc odciąć Iran od dochodów z ropy naftowej. Przeciwko zrywaniu porozumienia atomowego opowiedziały się kraje Europy Zachodniej oraz Rosja. Kraje Unii Europejskiej miały doprowadzić do złagodzenia skutków sankcji, ale tak się nie stało.

Kilka dni temu Iran zagroził, że zwiększy produkcję wzbogaconego uranu ponad limity wprowadzone w porozumieniu nuklearnym. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że poziom wzbogacania pierwiastka przekroczył dozwolone 3,67 procent. (IAR)