Polamer Inc
Bilety . com

Hongkong: policja użyła gazu łzawiącego wobec demonstrantów [wideo]

Hongkońska policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych wobec protestujących, którzy zebrali się w pobliżu kompleksu rządowego. Na ulicach miasta zebrało się kilkadziesiąt tysięcy osób, które żądają od władz wycofania projektu ustawy zezwalającej na ekstradycję mieszkańców Hongkongu do Chin.

W hongkońskim parlamencie miało dziś dojść do drugiego czytania ustawy, jednakże zdecydowano się na odłożenie tego punktu obrad. Decyzja ta nie satysfakcjonuje jednak protestujących, którzy żądają całkowitego wycofania projektu z procesu legislacyjnego. Uczestnicy protestów zbudowali barykady na ulicach prowadzących do kompleksu rządowego.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia zdemontowanych przez protestujących, ustawionych w stosy płytek chodnikowych. Doszło do pierwszych starć z policją, podczas których użyto gazu łzawiącego i armatek wodnych. W Hongkongu trwa również strajk drobnych przedsiębiorców. Ze względu na protesty zamknięto też część oddziałów banków i instytucji publicznych. (AP/IAR)