Polamer Inc
Bilety . com

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w USA

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. We wtorek wieczorem prezydent wraz z małżonką przyleciał do Waszyngtonu. W środę w Białym Domu spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Obaj politycy podpiszą porozumienie, na podstawie którego do Polski przyjadą kolejni amerykańscy żołnierze.

Spotkanie z prezydentem oraz podpisanie dokumentu to najważniejsza część zaplanowanej na sześć dni wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Dyplomaci odpowiedzialni za przygotowanie umowy nie chcieli zdradzić, czy USA utworzą w Polsce stałą bazę wojsk amerykańskich, jak chce tego polski rząd, czy też przyślą nad Wisłę kolejnych żołnierzy na zasadach rotacyjnych.

Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski mówił kilka dni temu, że umowa będzie miała charakter ogólny, a jej szczegóły dopracują w następnych miesiącach wojskowi specjaliści z obu krajów.

“Jeśli to porozumienie polityczne zostanie zawarte 12 czerwca, przewidujemy następnie, że dojdzie do rozmów, które są już na szczeblu eksperckim: logistyków i ekspertów wojskowych na temat tego, w jaki sposób harmonogram owej zwiększonej obecności opracować, lokalizację i to będzie już kwestia najlepszej efektywności dla tej zwiększonej

obecności w Polsce” - podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

Obaj prezydenci mają też rozmawiać o współpracy energetycznej czyli głównie o kolejnych partiach gazu LNG, który Polska chce kupić od Stanów Zjednoczonych. Według zapowiedzi strony polskiej, politycy omówią też sytuację na Ukrainie.

Z Waszyngtonu prezydent Andrzej Duda poleci do Houston w Teksasie, a także do Nevady i Kalifornii. Odwiedzi terminal gazu LNG, będzie spotykał się z amerykańskimi biznesmenami, start-upami i odwiedzi siedziby koncernów informatycznych takich jak Google. Weźmie też udział w pokazach polskich i amerykańskich dronów w Nevadzie i spotka się z amerykańską Polonią.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych zakończy się w przyszły poniedziałek. (Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski, Waszyngton)