Polamer Inc
Bilety . com

Prezydent Trump ponownie ostrzega Iran

Prezydent Donald Trump powiedział, że Iran "spotka się z wielką siłą", jeśli w jakikolwiek sposób będzie działał przeciwko amerykańskim interesom na Bliskim Wschodzie. "Nie będziemy mieli wyboru" - powiedział dziennikarzom prezydent.

Donald Trump ocenił też, że Teheran był bardzo wrogi wobec Waszyngtonu. Przypisał także Iranowi miano "prowokatora terroru numer jeden na świecie". Prezydent przestrzegł irańskie władze, by nie wzywały do rozmów, nim same nie będą gotowe do negocjacji.

W ostatnim tygodniu zaostrzyły się stosunki między obydwoma krajami. Doszło do ataku na cztery tankowce, znajdujące się na wodach terytorialnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Do zniszczenia przepompowni ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej przyznali się wspierani przez Iran jemeńscy bojownicy Huti.

Napięcie między Teheranem a Waszyngtonem wzrosło po tym, jak Iran ogłosił, że częściowo wycofuje się z postanowień porozumienia nuklearnego, zawartego z Chinami, Rosją, Niemcami, Wielką Brytanią i Francją. Wcześniej z umowy wycofały się Stany Zjednoczone, które w tym miesiącu nałożyły na Teheran kolejne sankcje. (IAR)