Polamer Inc
Bilety . com

Google odcina Huawei od niektórych uaktualnień Androida

Firma Google odcięła dostęp do części swoich usług smartfonom Huawei. To skutek działań rządu Stanów Zjednoczonych, których celem jest ograniczenie roli chińskiego producenta na rynku telekomunikacyjnym. Kilka amerykańskich firm zapowiedziało wstrzymanie dostaw komponentów dla Huawei.

Należąca do Google firma Alphabet poinformowała, że Huawei straci dostęp do niektórych funkcji systemu operacyjnego Android. Smartfony tej firmy nadal będą działać i zachowają możliwość korzystania z map oraz poczty Gmail. Jednak niektóre inne funkcje, na przykład aparatu fotograficznego lub związane ze sztuczną inteligencją nie będą dostępne.

Decyzja Google o ograniczeniu dostępu chińskiej firmy do swojej infrastruktury wynika z wydanego przez rząd USA w ubiegłym tygodniu rozporządzenia, które nakłada na amerykańskie firmy sprzedające Huawei nowoczesną technologię obowiązek wystąpienia o licencję. Rząd Stanów Zjednoczonych uzasadnił swoją decyzję względami bezpieczeństwa narodowego.

Agencja Bloomberg informuje tymczasem, że amerykańscy producenci układów scalonych Intel, Qualcomm i Broadcom zawieszają dostawy podzespołów do chińskich smartfonów. Niedawno Huawei wyprzedził niedawno Apple’a i stał się drugim po Samsungu sprzedawcą smartfonów na świecie. Działania USA rządu skutkujące ograniczeniem współpracy z amerykańskim sektorem telekomunikacyjnym mogą znacznie osłabić pozycję chińskiego producenta. (IAR)