Polamer Inc
Polvision

Wołodymyr Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozwiązał przedterminowo parlament. Poinformował o tym podczas swojego inauguracyjnego przemówienia po złożeniu przysięgi w Radzie Najwyższej. Prezydent zaproponował też dymisję rządowi.

Jak podkreślił, w ciągu dwóch miesięcy do końca pracy Rady Najwyższej ukraińscy parlamentarzyści powinni uchwalić szereg niezbędnych ustaw - między innymi ustawę o pozbawieniu parlamentarzystów immunitetu, prawo o odpowiedzialności karnej za nielegalne wzbogacenie oraz ustawę o nowym prawie wyborczym.

Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia krytykował dotychczasowe ukraińskie władze. Zapowiedział, że chce wstrzymania ognia w Donbasie i gotów jest do niepopularnych decyzji. Jak jednak zaznaczył, nie może być mowy o utracie ukraińskich terytoriów.

Wołodymyr Zełenski, który w kwietniowych wyborach prezydenckich uzyskał 73 procent głosów złożył uroczystą przysięgę w Radzie Najwyższej. W poniedziałek  też spotka się z delegacjami zagranicznymi, które przybyły na inaugurację. (IAR)