Polamer Inc
Bilety . com

Norwegia: zginęło 2 uczestników Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN

Podczas wycieczki w góry w rejonie fiordu Hornsund na Spitsbergenie w Norwegii zginęło dwoje uczestników 41. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Poinformowano o tym na stronie internetowej Instytutu.

"Wstrząśnięci tą tragiczną śmiercią dwojga młodych ludzi, przekazujemy wyrazy najgłębszego współczucia Rodzicom Ani i Michała, a także ich Rodzinom i Bliskim" - dodano. Portal mojanorwegia.pl informuje, że ofiary to pracownicy polskiej stacji badawczej.

Portal, powołując się na informacje Gubernatora Svalbardu, pisze, że naukowcy opuścili Polską Stację Polarną 17 maja. "Kiedy nie pojawili się w bazie zgodnie z ustaleniami, wysłana została za nimi grupa poszukiwawcza.

Kilka godzin później ciała pracowników stacji znaleziono w trudno dostępnym rejonie góry Kamkrona, na wschód od siedziby polskich badaczy. Przyczyną zgonu ma być upadek z kilkuset metrów" - informuje mojanorwegia.pl. Dodano, że ciała ofiar przewieziono helikopterem do Longyearbyen. Teraz sprawę ma zbadać policja. (IAR)