Polamer Inc
Bilety . com

Australia: wybory wygrała rządząca koalicja konserwatywna

Wybory w Australii wygrali konserwatyści. Tak wynika ze wstępnych danych. Rządząca koalicja Partii Liberalnej Australii i Partii Narodowej Australii w 151-osobowej Izbie Reprezentantów będzie miała co najmniej 74 mandaty. Opozycyjna Australijska Partia Pracy - 65, a pozostałe ugrupowania - 6.

Niepełne dane nie pozwalają określić, czy obóz rządzący uzyskał większość potrzebną do samodzielnego rządzenia, czy też będzie zmuszony do szukania sojuszników lub do utworzenia rządu mniejszościowego. Jednak lider głównej opozycyjnej Partii Pracy uznał porażkę i zapowiedział rezygnację z przewodzenia partii.

To jej zwycięstwo przewidywały niemal wszystkie sondaże przedwyborcze. Ugrupowanie prowadziło w nich od czasu poprzednich wyborów w lipcu 2016 roku. Zwycięstwo zapewniły rządzącej koalicji głosy mieszkańców przedmieść dużych miast i mniejszych miejscowości. "Zawsze wierzyłem w cuda" - mówił ludziom zgromadzonym na wieczorze wyborczym w hotelu Wentworth w Sydney premier Scott Morrison, który dzięki wynikowi wyborczemu będzie nadal pełnił swą funkcję.

Dodał, że "Dziś nie chodzi o mnie ani nawet o Partię Liberalną. Dziś chodzi o każdego Australijczyka, który pokłada wiarę w rząd, że będzie stawiał go na pierwszym miejscu. Dokładnie to zamierzamy robić". Głównymi tematami kampanii wyborczej była walka z globalnym ociepleniem i stosunki Australii z Chinami. (IAR)