Polamer Inc
Polvision

Spychalski o planowanym spotkaniu prezydentów Dudy i Trumpa

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że głównymi tematami planowanego na 12 czerwca spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem będą kwestie bezpieczeństwa i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Dodał, że głowy państw będą rozmawiały zarówno o wspólnych projektach dotyczących zarówno bezpieczeństwa militarnego, jak i energetycznego. Rzecznik prezydenta przypomniał, że o tematach rozmowy poinformowała już wcześniej strona amerykańska. W środę Biały Dom oficjalnie potwierdził spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Dojdzie do niego 12 czerwca w Białym Domu. Polskiemu prezydentowi towarzyszyć będzie pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski powiedział też, że temat bezspadkowego mienia pożydowskiego w Polsce jest zamknięty. Na antenie Polskiego Radia 24 podkreślił, że stanowisko Polski w tej sprawie jest zdecydowane i nie zmienią go żadne naciski.

Dodał, że jeśli chodzi o mienie, którego spadkobierców można ustalić - można je odzyskać na drodze sądowej. Temat restytucji bezspadkowego mienia na podstawie amerykańskiej ustawy S. 447 podnoszą niektóre środowiska żydowskie oraz część amerykańskich polityków. Dokument amerykańskiego Kongresu zobowiązuje rząd Stanów Zjednoczonych do sporządzenia raportu na temat zwrotu mienia żydowskiego w blisko pięćdziesięciu krajach, w tym w Polsce.

Na początku tygodnia ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oświadczyła ustawa 447 nie nakłada na nikogo finansowych ani prawnych obciążeń i jest jedynie jednorazowym raportem dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji. (IAR)