Polamer Inc
Polvision

Iran wstrzymał realizację zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego

Iran wstrzymał oficjalnie realizację zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego. W ubiegłym tygodniu Teheran poinformował o takim zamiarze rządy Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Jest to reakcja na wycofanie się Stanów Zjednoczonych z umowy zawartej w 2015 roku przez Iran i światowe mocarstwa.

Waszyngton obarcza Teheran winą za wzrost napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Dwa dni temu, podczas wizyty w Brukseli, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wyjaśnił, że Iran nie stosował się do porozumienia nuklearnego. Po spotkaniu z szefem amerykańskiej dyplomacji przedstawiciele Unii Europejskiej natomiast przestrzegali przed eskalacją konfliktu.

Unijne kraje wyraziły wolę uratowania umowy nuklearnej i zaapelowały o umiar i rozwagę. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział wczoraj, że nie planuje wysłania wojsk na Bliski Wschód w celu potencjalnego ataku na Iran. Prezydent określił prasowe doniesienia na ten temat mianem „fake news”.

Również najwyższy przywódca duchowy Iranu zapewnił, że nie będzie wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Ajatollach Ali Chamenei powiedział, że ani Teheran, ani Waszyngton nie dążą do wojny. Jednocześnie dodał, że rozmowy z Ameryką na obecnym etapie nie są możliwe. (IAR)