Polamer Inc
Bilety . com

Powołano zespół śledczych, którzy zbadają informacje zawarte w filmie "Tylko nie mów nikomu"

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie dokumentalnym "Tylko nie mów nikomu" - poinformowała Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

W dwugodzinnym filmie "Tylko nie mów nikomu" dziennikarz Tomasz Sekielski opisuje przypadki nadużyć seksualnych, jakich dopuścili duchowni wobec dzieci. Rozmawia zarówno ze sprawcami, jak i z ofiarami. Przez pierwsze dwa dni emisji na Youtube film obejrzało ponad 8 milionów osób. Po emisji "Tylko nie mów nikomu" zmiany w prawie zapowiedzieli politycy.

Po emisji filmu politycy różnych opcji zapowiedzieli projekty zmierzające do zaostrzenia kar za pedofilię. Wczoraj prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o zaostrzeniu kar dla sprawców przestępstw seksualnych wobec dzieci i przesunięcia górnej granicy wieku ofiary, gdy czyn zaliczany jest jako takie przestępstwo.

Z kolei PO chce zmienić Kodeks karny tak, by czyny pedofilskie nie ulegały przedawnieniu oraz oczekuje powołania specjalnego zespołu prokuratorów przy Rzeczniku Praw Dziecka. (IAR)

Wczoraj prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował wprowadzenie surowszych kar za pedofilię. Mówił też o podwyższeniu - z 15 lat - wieku ofiar, do którego przestępstwa seksualne traktowane są jako pedofilia. Prezes PiS dodał, że kary za pedofilię będą szczególnie surowe dla tych, którym powierzono opiekę nad dziećmi. Jarosław Kaczyński powiedział też, że dzięki zmianom w prawie żaden z pedofilów nie będzie mógł liczyć na karę w zawieszeniu, co wcześniej się zdarzało. Dziś klub parlamentarny PO-KO złożył w Sejmie między innymi projekt zmian w Kodeksie karnym, który zakłada brak przedawnienia przestępstw pedofilskich oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi dla tych, którzy dopuszczą się tych przestępstw. Posłowie Platformy proponują też zmiany w ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka. Chodzi o to, by przy RPD powstał zespół prokuratorów do spraw ścigania przestępstw pedofilskich.