Polamer Inc
Bilety . com

Chiny odpowiadają USA i podnoszą cła

Chiny zapowiadają wprowadzenie ceł na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów dolarów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca. Stawki celne na amerykańskie towary będą wynosiły od 5 do 25 procent.

W piątek Stany Zjednoczone i Chiny zakończyły kolejną turę negocjacji gospodarczych bez porozumienia. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że podczas kolejnych rozmów będzie obowiązywać 25-procentowa stawka celna na import towarów z Chin o wartości 200 miliardów dolarów.

Prezydent Trump ostrzegał w poniedziałek Chiny przed podnoszeniem ceł w ramach odwetu. "Nie ma powodu, by amerykański konsument płacił cła za chińskie produkty, które wchodzą w życie dzisiaj" - oświadczył Trump w serii wpisów na Twitterze. Dodał, że ceł można unikać kupując produkty z krajów nimi nieobjętych albo - najlepiej - kupując produkty z USA.

"Wiele objętych stawkami firm będzie opuszczać Chiny na rzecz Wietnamu i innych takich krajów w Azji. To dlatego Chiny tak desperacko potrzebują umowy. W ten sposób nie zostanie nikt w Chinach, z kim można robić interesy. Bardzo źle dla Chin, bardzo dobrze dla USA (...) Dlatego Chiny nie powinny dokonywać odwetu - tylko pogorszą sprawę" - czytamy w jednym z tweetów Trumpa.

Trump skrytykował też władze w Pekinie za wycofanie się z niemal gotowego już porozumienia. "Powiedziałem otwarcie prezydentowi Xi (Jinpingowi) i wszystkim moim przyjaciołom w Chinach, że Chiny ucierpią bardzo mocno, jeśli nie zawrzecie porozumienia, ponieważ firmy będą zmuszone przenieść się z Chin do innych krajów. Będzie zbyt drogo, by kupować w Chinach. Mieliście wspaniałe porozumienie, prawie gotowe i wycofaliście się" - napisał prezydent na Twitterze.