Polamer Inc
Bilety . com

Ambasador USA w Polsce o ustawie S. 447: to jednorazowy raport

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że ustawa 447." to jednorazowy raport dla amerykańskiego Kongresu". Wspomniane przepisy zobowiązują Departament Stanu do sporządzenia raportu na temat zwrotu mienia żydowskiego w 46 krajach, w tym w Polsce. W maju w ub. roku ustawę podpisał prezydent Donald Trump.

W poniedziaek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w Warszawie nie dojdzie do planowanego wcześniej spotkania z izraelską delegacją. "W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników" - oświadczyło MSZ.

Były szef resortu dypolomacji Witold Waszczykowski powiedział w piątek w Polskim Radiu 24, że w tym tygodniu rząd ma przedstawić informacje o regulacjach prawnych, które mają zabezpieczyć nasz kraj przed roszczeniami na podstawie amerykańskiej ustawy 447. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk mówił wcześniej w radiowej Trójce, że ustawa 447. nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski.

Nawiązując d przyjęcia prawa, zabezpieczającego Polskę przed zagranicznymi roszczeniami, wyjaśnił, że szczegóły takich rozwiązań będą ujawnione na majowym posiedzeniu Sejmu. Sprawa roszczeń do bezspadkowego mienia żydowskiego jest podnoszona przez organizacje żydowskie i izraelskich polityków. W sobotę ulicami Warszawy przeszedł "Marsz Stop 447" zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, z udziałem przedstawicieli ONR, Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego i rolników z AGROunii.