Polamer Inc
Bilety . com

Niewyjaśnione przyczyny sabotażu na statkach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Cztery statki handlowe zostały zaatakowane w pobliżu wód terytorialnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło incydent jako działania sabotażowe. Do zdarzenia doszło niedaleko portu Fudżajra, w emiracie znajdującym się nad Morzem Arabskim.

Z informacji agencji WAM wynika, że nikt nie został ranny w wyniku pożaru, nie doszło też do wycieku żadnych szkodliwych substancji. Władze nie informują na razie, kto stoi za atakiem, ani z jakiego powodu do niego doszło. Początkowo Zjednoczone Emiraty Arabskie zaprzeczały, że doszło do jakiegokolwiek incydentu.

Informacje o niebezpiecznym wybuchu w porcie morskim w Fudżajrze pojawiły się w mediach społecznościowych dzisiaj rano. Według emirackiego dziennika "The National", podawano wiadomości o siedmiu płonących tankowcach oraz o tym, że nad portem latają francuskie i angielskie samoloty wojskowe.

Władze emiratu również dementowały te doniesienie informując, że port morski pracuje jak dotychczas. Fudżajra leży 150 kilometrów od cieśniny Ormuz łączącej Zatokę Perską z Morzem Arabskim. To przez nią przepływa jedna trzecia światowego transportu ropy naftowej. W porcie powstaje największa na świecie instalacja do magazynowania ropy naftowej.

Do zdarzenia doszło w momencie rosnącego napięcia między Iranem, a Stanami Zjednoczonymi. Waszyngton skierował ostatnio do Zatoki Perskiej dodatkowe siły militarne. Teheran wielokrotnie groził, że jeśli nie będzie mógł eksportować ropy naftowej, zamknie cieśninę Ormuz dla wszystkich pływających tam statków. (IAR)