Polamer Inc
Bilety . com

Dzień Otwarty ambasady RP w Waszyngtonie

Ambasada RP w Waszyngtonie otworzyła w sobotę swoje drzwi dla tysięcy Amerykanów. Wydarzenie odbyło się w ramach Dnia Otwartego Unii Europejskiej. Polska placówka przygotowała na tę okazję program poświęcony 100-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek powiedział Polskiemu Radiu, że zabytkowy budynek ambasady był świadkiem historii stosunków polsko-amerykańskich od samego ich początku po dzień dzisiejszy. “Ciekawe jest to, że ten budynek stał się siedzibą polskiej ambasady w 1919 r. czyli też 100 lat temu i od tego czasu nim pozostaje. To jest symboliczne i zawsze zwracamy na to uwagę naszych gości” - powiedział dyplomata.

W czasie Dnia Otwartego goście polskiej ambasady mogli spróbować potraw polskiej kuchni, posłuchać wykonywanej na żywo muzyki fortepianowej i pobawić się polskim robotem Photonem. Ambasador Wilczek podkreślił, że Dzień Otwarty to dla wielu osób jedyna okazja, aby zajrzeć za zamknięte drzwi ambasad i poznać pracę dyplomatów.

“Pokazujemy wszystko, także mój gabinet. Ja sam jestem na miejscu, spotykam się i rozmawiam z ludźmi, którzy do nas przychodzą. To jest bardzo pożyteczne, bo możemy się pokazać jako jedna Europa w całej jej różnorodności” - dodał. Dzień Otwarty UE, w którym uczestniczy 28 ambasad krajów członkowskich, to jedna z najpopularniejszych atrakcji kulturalno-turystycznych stolicy USA, przyciągająca co roku dziesiątki tysięcy zwiedzających. Organizatorem Dni Otwartych od ponad 10 lat jest Przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Waszyngtonie.