Polamer Inc
Bilety . com

Iran nie siądzie do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi

Iran nie będzie negocjował ze Stanami Zjednoczonym. Oświadczenie przedstawiciela Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej jest odpowiedzią na sugestię prezydenta Stanów Zjednoczonych, który oczekuje od Teheranu rozpoczęcia rozmów. Donald Trump zażądał by republika islamska natychmiast zrezygnowała z rozszerzania programu nuklearnego i zagroził rozpoczęciem akcji militarnej.

Na odpowiedź nie musiał długo czekać. "Nie będzie żadnych rozmów z Amerykanami a Ameryka nie ośmieli się uruchomić wymierzonej w nas opcji militarnej" - powiedział Yadollah Javani z Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Irańczycy uczestniczą dzisiaj w zorganizowanych przez rząd marszach poparcia dla sprawujących władzę i wykrzykują antyamerykańskie hasła.

Wzrost napięcia miedzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem trwa od wycofania się amerykańskiego prezydenta z zawartego w 2015 roku porozumienia nuklearnego, którego celem była kontrola irańskiego programu rozwoju broni jądrowej. Nałożone przez Donalda Trumpa sankcje wpłynęły na pogorszenie sytuacji gospodarczej położonego w Zatoce Perskiej państwa. W ostatnich dniach ograniczenia nałożone na Teheran zostały jeszcze zaostrzone.

Amerykańscy dyplomaci nie wykluczają podjęcia akcji militarnej przeciwko Iranowi. Informują, że w rejonie Bliskiego Wschodu znajduje się grupa bojowa lotniskowca Abraham Lincoln a w amerykańskiej bazie w Katarze wylądowały własnie bombowce B-52. Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział przedwczoraj, że jeśli w ciągu 60 dni pozostali sygnatariusze porozumienia nuklearnego nie wypracują nowych warunków umowy, to Teheran wznowi produkcję wzbogaconego uranu. (IAR)