Polamer Inc
Polvision

USA podnoszą do 25% stawki celne na część towarów z Chin

Stany Zjednoczone podniosły do 25 procent cła na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów. Zwiększone taryfy będą nakładane na towary zakupione od piątku Te, które są już w drodze do Stanów Zjednoczonych, będą obłożone obowiązującą dotychczas 10-procentowa stawką.

Importerzy będą jednak musieli udowodnić, że towary zakupiono przed dniem wprowadzenia nowych ceł. Chińskie dobra sprowadzane są do USA głównie drogą morską, a ta zajmuje od 2 do 3 tygodni. Część eksporterów ma jeszcze nadzieję na osiągnięcie porozumienia handlowego między Chinami i USA, co oznaczałoby też przynajmniej częściowe zniesienie ceł. W Waszyngtonie trwa w piątek 11. runda negocjacji handlowych z udziałem wicepremiera Chin.

Amerykańskie firmy działające w Chinach obawiają się wojny celnej - pisze hongkoński dziennik „South China Morming Post”. Chińskie cła już teraz uderzyły w eksport amerykańskich produktów spożywczych do Chin.

Eksport mleka z USA ze względu na cła obniżył się w ubiegłym roku o połowę. Straty poniosą też eksporterzy borówki amerykańskiej. Od rozpoczęcia sporu celnego Chiny nałożyły też dodatkowe cła na wyroby alkoholowe z USA, co doprowadziło już do obniżenia o 1/4 importu win ze Stanów Zjednoczonych. (IAR)