Polamer Inc
Bilety . com

Korea Północna znów wystrzeliła pociski

Korea Północna wystrzeliła w czwartek po południu czasu lokalnego niezidentyfikowane pociski - podało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów w Korei Południowej. Sytuację monitorują władze w Seulu. To kolejny w ciągu ostatnich dni przypadek użycia rakiet przez komunistyczną Północ.

W ubiegłą sobotę Korea Północna wystrzeliła kilka rakiet krótkiego zasięgu, które po pokonaniu od 70 do 200 kilometrów zakończyły lot w Morzu Japońskim. Północnokoreańskie media podały później, że testowano wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu, a ćwiczenia nadzorował sam Kim Dzong Un. Na razie nie jest jasne jakiego typy pociski wystrzelono w czwartek.

Sobotnie testy rakietowe były pierwszymi od 17 miesięcy, przeprowadzonymi przez komunistyczną Koreę. Odbierane są jako wyraz frustracji władz w Pjongjangu załamaniem się rozmów rozbrojeniowych z USA.

Korea Północna zażądała wcześniej odsunięcia od nich amerykańskiego sekretarza stanu. Władze Korei Południowej monitorują sytuację. Sobotnie testy stanowią bowiem także naruszenie porozumienia wojskowego obu Korei zawartego w okresie ocieplenia kontaktów w ubiegłym roku. (IAR)