Polamer Inc
Bilety . com

Iran częściowo wycofuje się z porozumienia nuklearnego

Iran częściowo wycofał się z porozumienia nuklearnego ze społecznością międzynarodową. Poinformował o tym prezydent tego kraju Hassan Rouhani. Rok po wycofaniu się z porozumienia Stanów Zjednoczonych irański prezydent zażądał, aby pozostałe kraje, które cztery lata temu podpisały się pod dokumentem, spełniły swoje zobowiązania.

Irańskie media zapowiadały tę decyzję już od kilku dni. Irański prezydent Hassan Rouhani w przemówieniu telewizyjnym powiedział, że Teheran zawiesza część swoich obowiązków wynikających z porozumienia. Chodzi o nadwyżki w produkcji wzbogaconego uranu i tzw. ciężkiej wody. Dotychczas Iran sprzedawał je za granicę, teraz będzie je magazynował.

To właśnie wzbogacony uran jest podstawą do produkcji broni atomowej. Hassan Rouhani powiedział, że jego kraj daje teraz 60 dni Rosji, Chinom i krajom europejskim na wywiązanie się z obietnic. Chodzi głównie o kupowanie zadeklarowanej ilości irańskiej ropy. Jeśli obietnice zostaną spełnione, Teheran znów będzie pozbywał się uranu.

“Nie chcemy zrywać całego porozumienia. Cały świat powinien wiedzieć, że porozumienie nie zostało złamane. To nasz nowy krok w ramach tego porozumienia” - powiedział irański prezydent. W podpisanym cztery lata temu dokumencie znajdują się klauzule, pozwalające zawieszać część obowiązków Iranu, gdyby inni sygnatariusze nie wywiązywali się z obowiązków.

Porozumienie nuklearne Iranu ze społecznością międzynarodową podpisano w 2015 roku dzięki staraniom administracji ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy. Dokument miał uniemożliwić Iranowi produkcję broni nuklearnej. Rok temu z porozumienia wycofała się administracja obecnego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Argumentował on, że Iran oszukuje świat i że prowadzi działania podważające bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie. Zarówno Iran jak i kraje Unii Europejskiej uznały, że porozumienie nadal będzie obowiazywać, a Unia ustanowiła nawet specjalny mechanizm dzięki któremu można będzie ominąć amerykańskie sankcje w przypadku współpracy gospodarczej z irańskimi firmami. Wcześniej zarówno międzynarodowe jak i amerykańskie agencje argumentowały, że Iran przestrzega porozumienia. (IAR)