Polamer Inc
Polvision

Mike Pompeo przybył do Bagdadu z nieplanowaną wizytą

Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że przywódcy Iraku obiecali zapewnić bezpieczeństwo amerykańskich interesów w obliczu rosnących napięć z Iranem. Mike Pompeo przybył do Bagdadu z nieplanowaną wcześniej wizytą.

Pierwotnie miał się udać do Berlina. Odwołał wizytę, powołując się na "naglące problemy". W Iraku Mike Pompeo spotkał się z prezydentem Barhamem Salihem oraz premierem Adelem Abdulem Mahdim.

"Rozmawialiśmy o znaczeniu Iraku w kwestii zapewnienia odpowiedniej ochrony naszym obywatelom w ich kraju" - powiedział amerykański sekretarz stanu na konferencji po spotkaniach.

"Obaj zapewnili, że rozumieją, iż to ich odpowiedzialność" - dodał. Mike Pompeo wytłumaczył, że nieplanowana podróż do Iraku wynikła z faktu, że Iran "eskaluje swoją aktywność". Przedstawił także cel wizyty w Bagdadzie.

"Chcieliśmy poinformować ich o zwiększonym zagrożeniu, które zauważyliśmy i dać im nieco więcej informacji na ten temat, aby mogli potwierdzić, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić ochronę naszemu zespołowi" - powiedział sekretarz stanu.

Do niedawnego wzrostu napięcia między USA a Iranem przyczyniła się m.in. decyzja Waszyngtonu o skierowaniu na Bliski Wschód amerykańskiego lotniskowca wraz z grupą uderzeniową i bombowcami.

Doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych John Bolton ostrzegł Teheran, że jakikolwiek atak na amerykańskie interesy i interesy ich sojuszników spotka się z bezlitosną odpowiedzią Waszyngtonu. W odpowiedzi na zaostrzającą się sytuację na Bliskim Wschodzie Iran zamierza także częściowo powrócić do zawieszonego cztery lata temu programu nuklearnego. (IAR)