Polamer Inc
Bilety . com

Stan Georgia zakazuje większości aborcji

Gubernator amerykańskiego stanu Georgia podpisał ustawę zakazującą przerywania ciąży od momentu, w którym zostanie wykryte bicie serca płodu. To jedna z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Przeciwnicy nowych przepisów zapowiadają zaskarżenie ich do sądu.

Podpisując ustawę zwaną „Akt życia” gubernator Brian Kemp podkreślił, że dotrzymuje słowa danego podczas kampanii wyborczej wprowadzenia w życie przepisów chroniących życie ludzkie od możliwie najwcześniejszego momentu. Kemp podkreślił, że Georgia jest stanem, który ceni życie.

„Dziękuję tym wszystkim, którzy nie chcieli milczeć, którzy odrzucili status-quo i którzy wierzą tak jak ja, że każde dziecko ma prawo do życia” - mówił Kemp. Przeciwnicy ustawy uznali ją za niezgodną z konstytucją USA i zapowiedzieli złożenie pozwu sądowego. Przepisy zakazujące aborcji po wykryciu bicia serca płodu, co może nastąpić już w szóstym tygodniu ciąży, były wcześniej uchwalane przez Dakotę Północną i Iowa.

W obu przypadkach sądy uznawały je za niekonstytucyjne powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 1973 roku (Roe v. Wade) legalizującą aborcję w całych Stanach Zjednoczonych. Jednak w ostatnim czasie wiele stanów wprowadziło własne restrykcje dotyczące aborcji. Oprócz Georgii ustawę zakazującą przerywania ciąży po wykryciu bicia serca płodu uchwalił niedawno stan Ohio. (IAR)