Polamer Inc
Polvision

Katastrofa wojskowego helikoptera w Wenezueli

Siedem osób zginęło w katastrofie wojskowego helikoptera w Wenezueli. Dane potwierdziło tamtejsze Ministerstwo Obrony. Wyrazy współczucia bliskim ofiar złożył na Twitterze prezydent Nicolas Maduro. Przyczyny katastrofy wyjaśni wszczęte śledztwo.

Do wypadku doszło rano w okolicy Caracas. Helikopter leciał ze stolicy do położonego w centralno-zachodniej części kraju stanu Cojodes. Tam, w San Carlos, prezydent Nicolas Maduro oglądał w sobotę ćwiczenia wojskowe. Jak mówił w wywiadzie telewizyjnym, pokazują one gotowość Wenezueli do stawienia czoła zagrożeniu militarnemu ze strony Stanów Zjednoczonych.

Nicolas Maduro oskarża amerykańskie władze o to, że wspierając lidera opozycji Juana Guaido, podżegają do zamachu stanu. Juan Guaido, uznany przez część społeczności międzynarodowej za tymczasowego przywódcę Wenezueli, nawołuje do obalenia prezydenta Nicolasa Maduro, argumentując, że nie ma on legitymacji do sprawowania władzy na tym stanowisku.

Wprawdzie wygrał on wybory prezydenckie, ale z powodu niedopuszczenia do startu głównych rywali, większość krajów zachodnich i latynoamerykańskich nie uznaje wyniku głosowania. O wsparcie w odsunięciu od władzy Nicolasa Maduro, Juan Guaido zaapelował do wojska. Urzędującego prezydenta wspiera między innymi Rosja. Konflikt w Wenezueli jest powodem napięcia w polityce międzynarodowej, zwłaszcza na linii Waszyngton-Moskwa.