Polamer Inc
Polvision

Korea Północna przeprowadziła testy rakietowe

Korea Północna przeprowadziła w sobotę testy rakiet dalekiego zasięgu - podała północnokoreańska agencja prasowa (KCNA). Ćwiczenia obserwował Kim Dzong Un. Wcześniej Kolegium Połączonych Szefów Sztabów w Korei Południowej informowało, że komunistyczna Północ testowała rakiety krótkiego zasięgu.

Północnokoreańska agencja prasowa podała, że testy wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu przeprowadzono podczas ćwiczeń wojskowych. Te osobiście nadzorować miał Kim Dzong Un. Według armii Korei Południowej i USA, testowano jednak rakiety krótkiego zasięgu, które po pokonaniu od 70 do 200 kilometrów zakończyły lot w Morzu Japońskim.

Sobotnie testy były pierwszymi od 17 miesięcy próbami rakietowymi, przeprowadzonymi przez Koreę Północną. Doszło do nich w trakcie impasu w negocjacjach rozbrojeniowych. Korea Północna - zdaniem Amerykanów - nie chce zgodzić się na pełną i nieodwracalną denuklearyzację. Waszyngtońska administracja nie zgadza się zaś na zdjęcie sankcji z Korei Północnej, przed zakończeniem procesu wyprowadzania atomu z Półwyspu.