Polamer Inc
Polvision

ISIS twierdzi, że przeprowadziło zamachy na Sri Lance [WIDEO]

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (ISIS) twierdzą, że to oni stoją za atakami na Sri Lance. Liczba ofiar zamachów bombowych na kościoły i hotele, do który doszło w niedzielę wielkanocną  w mieście Kolombo, wzrosła w nocy z poniedziałku na wtorek do 321, co najmniej 500 osób jest rannych. 

O tym, że ataki przeprowadziło Państwo Islamskie napisała agencja informacyjna dżihadystów Amaq. Lankijskie władze mówiły wcześniej, że ataki przeprowadziła jedna z miejscowych grup terrorystycznych przy pomocy zagranicznych sieci.

Wiceminister obrony Sri Lanki Ruwan Wijewardene mówił w tamtejszym parlamencie, że ze wstępnego dochodzenia wynika, iż przyczyną zamachów była zemsta za atak na meczet w Christchurch w Nowej Zelandii. Zginęło wówczas 50 osób. 

W sieci pojawiło się nagranie z mężczyzną podejrzanym o przeprowadzenie ataku w kościele św. Sebastiana w Negombo. Film przedstawia moment tuż przed eksplozją.

Policja Sri Lanki poinformowała o zatrzymaniu 40 osób, w tym obywatela Syrii. Obowiązujący stan wyjątkowy pozwala policji i wojsku na aresztowanie podejrzanych bez nakazu sądowego. We wtorek na Sri Lance obowiązuje żałoba narodowa. Rozpoczęły się masowe pogrzeby ofiar. (AP/IAR)