Polamer Inc
Polvision

Atak na policję w Irlandii Północnej

Atak na policję w Irlandii Północnej. Zginęła znajdująca się na miejscu dwudziestodziewięcioletnia dziennikarka. Śledczy traktują to jako akt terroru ze strony irlandzkich separatystów. Zaczęło się od przeszukań policyjnych w Derry. W kierunku policji rzucono ok. 50 koktajli mołotowa, dwa samochdy podpalono.

Według relacji świadków uzbrojony człowiek wyłonił się zza rogu i strzelał na ślepo w kierunku samochodów policyjnych. Nie żyje dwudziestodziewięcioletnia dziennikarka Lyra McKee. "Uważamy, że to atak terrorystyczny, a najbardziej prawdopodobni sprawcy to działacze Nowej IRY" - stwiedził rano Mark Hamilton z lokalnej policji.

Zabójstwo potępiły zgodnie przywódczynie DUP - partii chcącej utrzymania więzów Belfastu z Londynem oraz Sinn Feinn - ugrupowania marzącego o zjednoczeniu Irlandii. Od porozumienia wielkopiątkowego, które zakończyło krwawe napięcia mija 26 lat.

Szereg pomniejszych organizacji, np. nowa IRA - nie złożyło jednak broni. O tej porze roku zwolennicy republiki świętują rocznicę Powstania Wielkanocnego przeciwko Londynowi. W przeszłości podczas obchodów tej rocznicy dochodziło do napięć. (IAR)