Polamer Inc
Polvision

Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego

Wielki Piątek - dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. W kościołach nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni uczestniczą w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, na jej zakończenie udzielana jest Komunia Święta. Organizowane są także publiczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Papież przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w bazylice watykańskiej. Kaznodzieja Domu Papieskiego, franciszkanin Raniero Cantalamessa, powiedział w homilii, że Jezus na krzyżu jest symbolem wszystkich odepchniętych i odrzuconych. Ojciec Raniero Cantalamessa w homilii podkreślił, że Jezus nie tylko zwrócił godność wszystkim prześladowanym i poniżonym. Dał im również nadzieję. „Biedni, wykluczeni, poddani różnym formom niewolnictwa, które nadal istnieje w naszym społeczeństwie - Wielkanoc jest waszym świętem”.

Kaznodzieja dodał, że krzyż zawiera także przesłanie skierowane do władców, mocarzy i tych wszystkich, którzy czują się spokojnie w roli zwycięzców. Jest to przesłanie miłości i zbawienia, a nie nienawiści i zemsty. Wieczorem w Koloseum rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem papieża Franciszka. Rozważania będą osnute wokół losu afrykańskich kobiet zmuszanych we Włoszech do prostytucji. Historyk ksiądz doktor Robert Ogrodnik przypomina, że centralnym nabożeństwem sprawowanej w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej jest adoracja krzyża. "Wszyscy mogą podjeść do ołtarza bez względu czy są wierzący, czy są poszukujący (...) czy przystępują do Komunii Świętej lub z różnych powodów do niej nie przystępują.

Głównym akcentem Wielkiego Piątku jest oddanie czci krzyżowi Jezusa Chrystusa, symbolizujący bramę zmartwychwstania" - zaznacza ksiądz Robert Ogrodnik. Biblista i wykładowca UKSW ksiądz profesor Waldemar Chrostowski mówi, że Wielki Piątek przypomina o wydarzeniach męki i śmierci Chrystusa, która ponad dwa tysiące lat temu miała miejsce w Jerozolimie.

Podkreśla, że wielu wiernych w tym czasie pielgrzymuje do Ziemi Świętej, aby uczestniczyć w Triduum Paschalnym. "Wielu pielgrzymuje również duchowo, na przykład podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej. Pielgrzymujemy dlatego, ponieważ wiemy, że jest kraj i miejsce, w którym wydarzenia te rozgrały się" - wskazuje ksiądz profesor Chrostowski.

Ostatnią częścią wielkopiątkowej liturgii jest procesja do Grobu Pańskiego, przy którym w wielu kościołach trwa nocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Wielki Piątek przeżywany jest jako dzień żałoby. Katolików obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Tego dnia należy powstrzymać się od pokarmów mięsnych. Spożywanie trzech posiłków, w tym jednego do syta, obowiązuje osoby od 18-stego do 60-tego roku życia. Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Magdalena Kowalewska/kry