Polamer Inc
Polvision

Raport Muellera ujawniony [wideo]

Prokurator generalny William Barr przekazał w czwartek Kongresowi zredagowaną wersję raportu prokuratora specjalnego Roberta Muellera, który prowadził śledztwo w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckiej w 2016 r. i jej związków z kampanią Donalda Trumpa.

Publiczna wersja raportu trafiła po godz.11. 00 przed południem czasu wschodniego na ręcę przewodniczących Komisji Sprawiedliwości Izby Reprezentantów i Senatu . Departament Sprawiedliwości (DOJ) opublikował dokument na swojej stronie internetowej.

Demokraci w Kongresie naciskali na Departament Sprawiedliwości, aby przekazał pełny raport Muellera. Grozili, ze w przeciwnym wypadku są gotowi pozwać departament do sądu.

„Po niemal dwóch latach śledztwa, analizie tysięcy dokumentów i setkach przesłuchań, specjalny prokurator potwierdził, że Rosyjski rząd sponsorował działania zmierzające do nielegalnego wpływu na wybory w 2016 roku ale nie znalazł dowodów by sztab Trumpa lub inni Amerykanie działali z nimi w zmowie” - powiedział prokurator generalny  William Barr.

Sekretarz departamentu sprawiedliwości już wcześniej podkreślał, że Mueller nie znalazł dowodów na to, że sztab Trumpa "uczestniczył w zmowie lub koordynował działania" z Rosją w celu wpłynięcia na wynik wyborów prezydenta w 2016 roku". W czwartek stwierdził, że Biały Dom w pełni współpracował w śledztwie, a prezydent Trump całym śledztwem był sfrustrowany, bo "szczerze wierzył, że miało na celu podważenie jego prezydentury przez jego przeciwników politycznych i było podsycane przez nielegalne wycieki".

Prokurator specjalny Robert Mueller przez niemal dwa lata prowadził swoje śledztwo. Prezydent Trump wielokrotnie krytykował go, a śledztwo najczęściej nazywał "polowaniem na czarownice".