Polamer Inc
Bilety . com

W Kalifornii gigantyczny samolot wzbił się w powietrze

Największy na świecie samolot po raz pierwszy wzbił się w powietrze. Próbny lot w sobotę miał miejsce w stanie Kalifornia. Maszyna o rozpiętości skrzydeł 117 metrów ma być wykorzystywana do umieszczania satelitów na orbicie okołoziemskiej.

Sześciosilnikowy samolot wyprodukowany przez firmę Stratolaunch Systems wystartował w sobotę rano z lotniska na pustyni Mojave. Test przebiegł zgodnie z planem. Ważąca 250 ton dwukadłubowa maszyna przypominająca powietrzny katamaran osiągnęła prędkość 300 kilometrów na godzinę i wzbiła się na wysokość 5 tysięcy metrów.

Po dwóch i pół godzinie lotu bezpiecznie powróciła na Ziemię. Napędzany silnikami Boeinga samolot Stratolounch będzie mógł zabrać w przestrzeń powietrzną trzy umieszczone pod skrzydłami rakiety z satelitami. Na wysokości 10 tysięcy metrów będą one wystrzeliwane w kosmos.

Zaletą takiego rozwiązania jest niższy koszt oraz możliwość wykorzystywania różnych lotnisk. Firma Stratolaunch Systems została utworzona przez współtwórcę Microsoftu Paula Allena, który zmarł w październiku ubiegłego roku. (IAR)