Polamer Inc
Polvision

Nowa Zelandia: atak na meczety w Christchurch [wideo]

Co najmniej 49 osób zostało zabitych, a 48 rannych w wyniku ataku na dwa meczety, do którego doszło w Christchurch w Nowej Zelandii. Władze określiły go jako atak terrorystyczny. W meczecie na Deans Ave zginęło 41 osób, a na Linwood 7 osób. Jedna osoba zmarła w szpitalu.

Zatrzymano cztery osoby: trzech mężczyzn i jedną kobietę. Żadna z osób zatrzymanych nie była łączona do tej pory z działalnością terrorystyczną.

Jeden z zatrzymanych, który jest obywatelem Australii, usłyszał już zarzuty. To 28-letni Brenton Tarrant. Opublikowal 74-stronicowy manifest, w którym wskazał, że inspirował go zamach Norwega Andersa Breivika, który w lipcu 2011 r. zabił 77 osób. Prowadził przekaz na żywo z zamachu w mediach społecznościowych. W internecie krąży 17-minutowe nagranie wideo.

Podejrzane urządzenia, które funkcjonariusze znaleźli w pojazdach napastników, zostały zabezpieczone przez wojsko. Przestrzeń powietrzna nad Christchurch pozostanie zamknięta do odwołania. Wciąż bowiem istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. "To to jeden z najczarniejszych dni dla Nowej Zelandii" - powiedziała premier Jacinda Ardern.

Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że atak terrorystyczny w Nowej Zelandii to „okropna masakra”. Zapewnił, że Stany Zjednoczone wspierają w tej sprawie Nową Zelandię i przekazał kondolencje rodzinom ofiar.

Głos w sprawie ataku w piątek rano zabrał sekretarz stanu Mike Pompeo: "Stany Zjednoczone potępiają ten atak z nienawiści. Zobowiązujemy się do niezłomnej solidarności z rządem i mieszkańcami Nowej Zelandii”.

Prezydent Andrzej Duda przesłał depeszę kondolencyjną do Gubernator Generalnej Nowej Zelandii Patsy Reddy w związku z atakami w Christchurch.

"Z najgłębszym smutkiem i poruszeniem przyjąłem zatrważające doniesienia o bestialskich aktach przemocy, jakie dokonały się dzisiaj w Christchurch. W imieniu własnym oraz Narodu Polskiego składam na Pani ręce wyrazy szczerego współczucia dla wszystkich rodzin oraz bliskich ofiar i poszkodowanych w tej tragedii. Żywimy gorącą nadzieję, że ranni wrócą do zdrowia i pełni sił. Polacy łączą się w smutku i żałobie ze wszystkimi dotkniętymi tymi aktami ślepej nienawiści. Zachowujemy Was w naszych sercach i modlitwach" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Papież Franciszek zapewnił mieszkańców Nowej Zelandii, a przede wszystkim muzułmanów, o swej "serdecznej solidarności" po atakach terrorystycznych w Christchurch. W telegramie, adresowanym do władz Nowej Zelandii, napisano, że papież jest "głęboko zasmucony ranami i ofiarami, spowodowanymi przez bezsensowne akty przemocy". (AP/IAR)