Polamer Inc
Bilety . com

MON: Większa obecność wojsk USA w Polsce oznacza bezpieczeństwo dla całego regionu

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał w czwartek z podsekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych J.C. Roodem o zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce - poinformowano we wspólnym oświadczeniu Ministerstwa Obrony Narodowej i Departamentu Obrony.

Szef MON przyjął w środę w Warszawie wiceministra Tomasza Szatkowskiego i podsekretarza obrony USA, którzy zrelacjonowali stan prac związanych z projektem wzmocnienia liczebności wojsk USA Polsce. W ocenie obu stron, głębsze polsko-amerykańskie partnerstwo, oparte na dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym zagrożeniom i wyzwaniom.

Celem zarówno Polski, jak i USA jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na świecie, a wzmocniona obecność wojsk USA w Polsce będzie ważnym czynnikiem odstraszającym ewentualnego agresora - podał MON i Departament Obrony. Podczas spotkania z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, strona amerykańska z uznaniem odniosła się do faktu wypełniania przez Polskę zobowiązań dotyczących podziału obowiązków w ramach NATO, w tym przeznaczanie 2 procent PKB na obronność. (IAR)